Portal prawa-ucznia.pl
aktulanościsłowniczek pojęćtemat na interwencjęprawo powszechnetelefony i adresydo pobraniakontaktprawo wew. szkoły

Prawo powszechne

Prawo powszechne to prawo obowiązujące zazwyczaj wszystkich ludzi na terenie całego kraju. W Polsce jest to konstytucjaumowy międzynarodoweustawyrozporządzenia i prawo miejscowe, czyli uchwały i zarządzenia. 

Państwo polskie - Rzeczpospolita Polska jest 1 grudnia 2009 roku członkiem Uni Europejskiej. Część prawa unijnego obowiązuje w Polsce. 

Z punktu widzenia praw ucznia najważniejsze są ustawy i rozporządzenia, oraz w bardziej ogólnym sensie konstytucja,  umowy miedzynarodowe i wszelkiego rodzaju deklaracje, normy określające prawa dziecka/człowieka pisane niekiedy przez organizacje pozarządowe lub osoby prywatne. 

 

Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej - na stronie sejmu znajdziecie też wiele innych ustaw, nie tylko ustawę zasadniczą (konstytucję).

http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/kon1.htm

 

Ustawa o Systemie Oświaty - najbardziej auktualną treść niezawodnie ma portal vulkan.edu.pl

http://www.prawo.vulcan.edu.pl/przegdok.asp?qdatprz=akt&qplikid=1

 

Wiele aktualnych i waznych dla prawa oświatowego przepisów znajdziecie na stornie białostockiego kuratorium,

http://www.kuratorium.bialystok.pl/kuratorium2/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1803

 

 


redaktor Krzysztof Olędzki

Witam na stronie portalu
prawa-ucznia.pl.


Jeśli tu trafiłeś, to prawdopodobnie ze względu na kłopoty w szkole. Zawsze możesz zwrócić się do nas o pomoc, ale pierwszymi osobami, jakie mogą Ci pomóc są Twoi rodzice. Jeśli chodzisz do publicznej (państwowej) szkoły, masz do czynienia z wieloma niepokojącymi zachowaniami. Powinieneś wiedzieć, że te sytuacje i zachowania nauczycieli w publicznych szkołach bardzo często są niewłaściwe i nienormalne. Na świecie, poza szkołą jest wielu ludzi, którzy inaczej postępują, szanują innych, są uczciwi, lojalni, brzydzą się przemocą, przymusem, kłamstwem donosicielstwem. Cenią sobie odwagę i honor. To z nich i ze swoich rodziców powinieneś brać przykład, a nie z swoich nauczycieli.

Krzysztof Olędzki

o redakcjilinkigaleria